Udržať koncentráciu pri práci a na sto percent v každodennej rutine môže byť naozaj ťažké. Ak však k bežnej rutine pridáte niekoľko univerzálnych rituálov, ktoré zvýšia vašu efektívnosť, bude to mať na vaše blaho mimoriadne pozitívny vplyv.

6 jednoduchých návykov, ktoré zvyšujú efektivitu práce
6 jednoduchých návykov, ktoré zvyšujú efektivitu práce (Foto: unsplash.com)

Spolu s kvalitnou elektronickou registračnou pokladnicou pôjde možno o ten najlepší spôsob, ako prekonať krízu a prácu z domu.

1. Pite vodu

V každodennom zhone na pravidelný príjem tekutín ľahko zabudneme, čím však znižujeme účinnosť a poškodzujeme celkovú pohodu. Voda saturuje krv kyslíkom a stáva sa vodičom nervových impulzov zodpovedných za elektrochemické procesy v mozgu a svaloch. Preto je tekutina v núdzových situáciách počas nervového vypätia obzvlášť dôležitá.

Pokúste sa vypiť aspoň 1,5 – 3 litre vody denne: položte si ju na plochu, použite pripomenutie, noste si sebou malú fľašu. Mali by ste piť pomaly, v malých dúškoch a sústrediť sa na jej chuť.

Skontrolujte tiež svoju stravu. Nahraďte doplnkové potraviny prírodnými potravinami, pridajte vitamíny, jedzte viac ovocia a redukujte cukor na minimum. Účinok si všimnete po niekoľkých dňoch.

2. Dýchajte ako malé deti

Uprostred pracovného dňa môže dôjsť v dôsledku vonkajších podnetov k úplnej strate koncentrácie. Neobviňujte sa a venujte čas odpočinku s dýchacími cvičeniami.

Najjednoduchšie je „správne“ dýchanie do brucha podľa rovnakého princípu, akým dýchajú malé deti. Toto jednoduché cvičenie zmierňuje nervové napätie. Ak vykonávate dychové cvičenia denne na úrovni ranných cvičení, normalizuje sa tým aj spánok a vaša vytrvalosť.

3. Stimulujte obe hemisféry

Existuje názor, že pravá a ľavá hemisféra mozgu vykonávajú rôzne funkcie: pravá je zodpovedná za kreativitu, ľavá – za logiku. Ak však chcete využívať dostupné zdroje na maximum, skúste nasledujúce.

Pomaly zdvihnite ľavú nohu, ohnite v kolene a dotknite sa kolena pravým lakťom. Zopakujte pohyb a zmeňte polohu rúk a nôh. Každý pohyb opakujte 8-10 krát. Môžete to urobiť v stoji, sedieť v kancelárskej stoličke alebo sa naťahovať doma na podlahe.

4. Odtrhnite sa od počítača

Cvičte samomasáž krku, to vám nielenže umožní zvládnuť bolesti hlavy v dôsledku problémov s chrbticou, ale tiež osviežuje, zvyšuje koncentráciu a duševnú aktivitu.

Dajte si prestávky na drepy. Účinne to urýchľuje krv, stimuluje tvorbu hormónov a posilňuje svaly panvy.

5. Trénujte pohyblivosť

Akýkoľvek stres má negatívny vplyv na pracovný proces. Nižšie ponúkame ďalší efektívny spôsob, ako pomôcť vyrovnať sa s nepríjemným stavom a zostať v dobrej kondícii.

Vezmite si mäkkú loptu. Jej stlačením získate príjemné zaťaženie zápästia a predlaktia, odvádza sa tiež pozornosť od dráždivých látok, upokojuje a sústreďuje vás na prácu.

Ak je v čase nervového napätia ťažké sa sústrediť, cvičte chôdzu alebo behajte po schodoch. Akákoľvek fyzická aktivita stimuluje produkciu endorfínu – „hormónu šťastia“, ktorý potláča nervové stavy.

6. Zmeňte návyky

Zapojte sa do samoorganizácie. Nastaviť dennú rutinu, zvládnuť triky plánovania , ísť do postele súčasne, minimalizovať zlé návyky, nájsť si čas na šport. Okrem zaujímavých vecí môžete vyskúšať aj studenú sprchu alebo iný neškodný doping.

Aj vďaka našim radám a mobilnému POS platobnému terminálu bude vaša práca z domu oveľa efektívnejšia a pohodlnejšia. Vyskúšajte.

Text:PR

Značky : # #