Suchá pokožka je charakteristický stav kože, sprevádzaný začervenaním a svrbením zasiahnutých miest. Čo robiť, aby ste ostali prirodzene krásne a netrápili sa prejavmi suchej kože? Z nášho článku sa dozviete nielen to, ako suchá pokožka vzniká, ale aj čo pokožke škodí a čo jej pomáha.

Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať
Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať (Foto: PR)

Ako vzniká suchá pokožka?

Ku vzniku suchej pokožky dochádza pri nadmerných stratách vlhkosti, respektíve vody, ktorá je dôležitou súčasťou pokožky. Deje sa tak najmä v druhej polovici života človeka, kedy organizmus nedokáže reagovať tak pružne ako za mladých čias. Postupom rokov telo stráca schopnosť produkovať dostatočné zásoby ceramidov a lipidov, ktoré vlhkosť prirodzene zadržiavajú. Vizuálne sa tento stav prejavuje tvorením začervenaných, svrbivých a šupinatých miest na najvrchnejšej časti kože – stratum corneum.

Je suchá pokožka nebezpečná?

Suchá pokožka je relatívne nebezpečný stav kože, pretože znamená narušenie najvrchnejšej vrstvy kože, slúžiacej ako bariéra pred vonkajšími vplyvmi. Ak stratum corneum nefunguje tak, ako fungovať má, môžu do organizmu ľahšie prenikať rôzne mikróby a baktérie. Okrem toho, suchá vrchná vrstva kože prispieva k rýchlejšej dehydratácii organizmu – voda a vlhkosť z pokožky sa cez poškodenú vrchnú vrstvu kože odparuje rýchlejšie ako obvykle.

Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať
Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať (Foto: PR)

Čo prispieva ku vzniku suchej pokožky?

Okrem vyššie spomenutých prípadov (vyšší vek a s ním spojené zmeny vo fungovaní organizmu) môžu vznik suchej pokožky priamo ovplyvňovať najmä vonkajšie príčiny. Hovoríme predovšetkým o pôsobením slnečných, respektíve UV lúčov, ktoré sú vo všeobecnosti najväčším nepriateľom kože. Okrem závažných problémov (ako rakovina kože) môžu vyvolávať aj vznik hnedých kožných škvŕn, vrások, prejavy predčasného starnutia či suchej pokožky. UV žiarenie prispieva k rýchlejšiemu rozpadu kolagénových vrstiev v koži. Následkom toho pokožka stráca svoju pružnosť, vlhkosť a prirodzenú vitalitu.

Ako sa starať o suchú pokožku?

Ako sa starať o suchú pleť a pokožku? Predovšetkým treba z rutinnej starostlivosti o telo vylúčiť horúci kúpeľ či sprchu (rovnako tiež sprchovanie studenou vodou). Extrémne teploty suchej pleti rozhodne neprospievajú. Namiesto kúpeľa voľte radšej sprchu a interval sprchovania skráťte na nutné minimum. Odpozorujte, či vašej pokožke neškodia aj sprchové gély či mydlá; ak áno, treba ich vymeniť za jemnejšie alternatívy.

Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať
Suchá pokožka – 5 otázok a 5 odpovedí, ktoré by vás mali zaujímať (Foto: PR)

Pomáha zvlhčovanie pokožky?

Odpoveď na položenú otázku je jasná a jednoduchá – áno! Zvlhčovače vytvárajú akúsi bariéru proti strate vlhkosti a pomáha udržiavať pokožku zdravšiu. Obsahujú napríklad glycerín či kyselinu hyalurónovú, ktoré napomáhajú rehydratácii pokožky. Oleje a silikóny obsiahnuté v týchto prípravkoch zasa vytvárajú na pokožke film, zabraňujúci stratám vlhkosti cez poškodenú vrstvu stratum corneum. Veľmi dobrú prácu však odvedú aj kvalitné krémy na suchú pokožku.

Text:PR

Značky : # #