Ak máte atopický ekzém, psoriázu, rosaceu alebo iné kožné ochorenie, je veľmi dôležité byť opatrní pri výbere kozmetiky, pretože tá môže príznaky kožného ochorenia ešte zhoršiť. Hoci každá z týchto chorôb má špecifický priebeh a nie sú totožné, existuje niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré by ste mali pri výbere kozmetiky dodržiavať, aby ste si ju nezhoršovali. Ktoré to sú?

Kožné choroby - nepriateľ pri výbere kozmetiky. Ako si poradiť so starostlivosťou o pleť pri ekzéme alebo psoriáze?
(zdroj: unsplash.com)

Hľadajte produkty s krátkym zoznamom zloženia

Kozmetika pre človeka trpiaceho kožným ochorením by v žiadnom prípade nemala obsahovať parfumy. Tie sú jednou z najčastejších prísad všetkých sprchových gélov, telových krémov a mlieka či mydiel. Bohužiaľ, budete musieť obetovať príjemnú vôňu, ktorú poskytujú, pretože tá by mohla vašu pokožku podráždiť alebo vyvolať na nej nechcenú alergickú reakciu. Hľadajte teda výrobky označené ako “neparfumované” alebo “bez pridania parfumov”. Rovnako hľadajte označenie “hypoalergénne”. Je to totiž špeciálna kozmetika navrhnutá tak, aby nespôsobovala alergické reakcie. Kľúčové je teda sledovať zloženie, pričom platí, že čím dlhší zoznam zložiek, tým nevhodnejší produkt pre atopikov či ľudí s iným kožným ochorením. Menej zložiek znamená, naopak, menšie riziko podráždenia.

Skúste sa otestovať na malej časti tela

Dobré sú aj produkty vytvorené s ohľadom na citlivú pokožku. Tu však platí, že to občas na kožné ochorenie nestačí – mali by totiž platiť aj vyššie spomínané kritériá (niekedy bývajú tieto produkty napríklad parfumované alebo obsahujú zložky, s ktorými môže vaša pokožka reagovať). Zakázanou zložkou je pre vás aj alkohol. Ten škodí rovnako nielen zvnútra, ale aj na pkožke, pretože ju vysušuje, a tak zhoršuje kožné ochorenie. Predtým, než začnete nový kozmetický produkt, ktorý ste si kúpili, aplikovať na celé telo alebo tvár, vždy urobte malý test na malom kúsku kože. Ak bude reagovať, viete, že ho nemôžete používať a vyhnete sa veľkej reakcii. Pre chorú pokožku je dôležitá aj hydratácia. Vyhľadávajte produkty, ktoré sú označené ako hydratačné, dostatočne mastné a nezanechávajú vašu pokožku suchú ani po niekoľkých hodinách.

Make-up môže zakryť, ale aj podráždiť

Pri veľmi ťažkých stavoch je vždy dobré poradiť sa so svojím dermatológom. Ten vám môže sám určiť, ktoré produkty môžete používať a odporúčať skôr tie z lekárne, než bežne dostupné v drogérii. Pri staroslivosti o pleť na tvári sa snažte minimalizovať množstvo produktov, ktoré na ňu budete používať. Hoci správna kozmetická rutina odporúča použiť pleťové vody, krémy a oleje, vy si musíte vystačiť len s niečím, čím tvár očistíte a následne dostatočne hydratujete. Rovnako je to aj pri používaní dekoratívnej kozmetiky. Make-up môže byť skvelým pomocníkom, ak potrebujete nejaké začervenanie či vyrážky zakryť, ale môže byť aj hotovou katastrofou, ak sa vám po jeho použití toto miesto ešte zhorší. Hľadajte preto špeciálne produkty, ktoré sú určené priamo na ekzematickú alebo iným ochorením postihnutú pleť a obsahujú iba prírodné látky, žiadne parfumy ani alkohol. Takáto kozmetika je, samozrejme, o niečo drahšia, než tá klasická, preto odporúčame využiť pri jej nákupe zľavové kódy slovenských eshopov alebo zľavy a kódy pre české eshopy.

Značky : # # # # # # # # #