Všimli ste si niekedy, že sa vám niektoré farby hodia viac, než iné? Všetko to má za následok spomínaná farebná typológia. Vzhľad vašej pokožky, tváre a aj vlasov toho ovplyvňuje naozaj veľa. Odvíja sa od toho líčenie, ktoré vám bude najviac svedčať, farby vlasov aj oblečenia. V dnešnom článku sa dočítate o základnej farebnej typológií a na základe toho zistíte, ktoré farby vám najviac svedčia.

Farebná typológia – jej podstata a základné farebné typy (Foto: unsplash.com)

Podstata celej farebnej typológie

Celá táto farebná typológia sa odvíja od toho, aké máte vy odtiene a farby na tele. Aká je farba vašich vlasov, pleti, očí, obočia či pier. Všetko dokopy vytvára zohraný celok. K tomu by ste mali vyberať farby, ktoré spolu harmonizujú. Ak by ste si obliekli nejakú nesprávnu farbu alebo zvolili nesprávny mejkap, tak by to mohlo zvýrazniť vaše nedostatky (kruhy pod očami, žilky, tmavé miesta alebo vyrážky). Tie vhodné farebné odtiene by mali váš vzhľad podčiarknuť, zvýrazniť a vyzdvihnúť vaše prednosti. 

4 ročné obdobia a tonálna typológia

Farebná typológia sa začala riešiť už v 80. rokoch minulého storočia, kedy bola nastavená topológia štyroch ročných období. Jar predstavovala blondínka s teplým odtieňom pleti, leto sú blondínky s tmavým odtieňom pleti, jeseň sú tmavé a zároveň teplé typy a zimné sú tmavé studené typy. Momentálne ale už nie je táto typológia dostatočne rozsiahla a nemusí sa v nej nájsť každý.

Preto vznikla tonálna topológia. Základnými typmi sú: svetlý a tmavý typ, teplý a studený, kontrastný a tlmený. Sú to teda tri skupiny vlastností, z ktorej si vždy vyberiete jednu. Podľa toho viete, čo vám bude najviac sedieť. To, či ste teplý alebo studený typ zistíte podľa farby vašich žíl na zápästí. Sú do modra (studená) alebo fialova (teplá) ? Rovnako to viete zistiť aj na tom, aká farba šperkov vám sedí – zlato (teplá) alebo striebro (studená). Kontrastné typy sú ženy s tmavými vlasmi a svetlou pleťou. Naopak, tlmené typy majú všetky farby v jednom tóne.

Značky : # # # # # # # # #