Dlhé, krátke, široké alebo úzke. Nosíme ich všetky a v lete obzvlášť. Ako si však šaty vybrať správne, aby sme zvýraznili krivky, zmenšili to, čo chceme zmenšiť a urobili svoju postavu ženskejšou? Poradíme vám, na čo dávať pozor a čo brať naopak do úvahy.

Leto je ročné obdobie šiat – ktoré sa hodia práve vám?
(zdroj: unsplash.com)

Nie sú šaty ako šaty

Rozhodujúcim je podobne ako aj pri inom type oblečenia typ postavy. Pekné šaty, ktoré vám sadnú, dokážu s vaším sebavedomím urobiť zázraky. Šaty sa od seba odlišujú materiálom, vzormi, dezénom, zdobením, strihom či farbou. Aj klasické čierne šaty, ktoré sú symbolom jednoduchosti a klasickosti, nájdete vo viacerých podobách. To isté platí o svadobných šatách – v princípe elegantné biele šaty, ale už len počet svadobných požičovní hovorí o množstve rôznych možností. Ak si plánujete kúpiť elegantné alebo spoločenské šaty, v prvom rade zistite, aký typ postavy máte. Závisí od toho, aké máte ramená, driek, proporcie a samozrejme celkovú postavu.

Antická hrdinka alebo morská panna?

Ak máte postavu tvaru hrušky alebo trojuholníka, zrejme máte širšie boky, než ramená. Oblečenie by teda malo zdôrazňovať štíhly driek a spodnú časť tela opticky zužovať. Hodia sa k tomu šaty áčkového strihu s lodičkovým výstrihom alebo aplikáciami v oblasti ramien. Pri postave v tvare obdĺžnika, čiže ak máte ramená rovnako široké ako boky a postava sa vyznačuje rovnosťou, skúste skôr siluetu ľahko kopírujúce antické strihy šiat. Možno vaša postava tvarom pripomína skôr presýpacie hodiny (rovnako široké boky a ramená, výrazný pás a prsia). V tomto prípade si môžete pokojne dať puzdrové šaty a lá morská panna.

Aj s chlapčenskou postavou nájdete riešenie

Ženská postava môže mať aj tvar obráteného trojuholníka. Postava tak pôsobí rovno a atleticky a ramená sú širšie ako boky. Ak ste v tomto popise spoznali práve svoju postavu, dajte si v lete hoci aj kratšie šaty, ale bez toho, aby upozorňovali na ramená, takže by nemali mať napríklad iba ramienka. Zaväzovanie za krkom je pre vás to pravé orechové. Ak je vaša postava zasa oválna, kedy najširšou časťou tela býva pás, zvoľte šaty empírového strihu. Posledným typom postavy je takzvané pravítko, alebo chlapčenská postava. Ak ste štíhla, útla a s dlhými končatinami namiesto kriviek, určite nesiahnite po voľných šatách, v ktorých sa úplne stratíte. Vaše šaty by mali mať skôr výrazné aplikácie, detaily či volány v oblasti pŕs a ramien.

Značky : # # # # # # #